Wróć do bloga
Porady prawne
25 lipca 2016 15:34

500 plus a alimenty – czy świadczenie 500+ wpływa na ich wysokość ?

500 plus a alimenty – czy świadczenie 500+ wpływa na ich wysokość ?

Nasi Klienci często pytają czy otrzymywanie świadczenia 500 plus może mieć wpływ na uzyskiwane alimenty.

Kancelaria stoi na stanowisku, iż celem świadczenia wychowawczego, jakim w założeniu jest program 500 plus ,nie może być zastępowanie świadczeń od osób zobowiązanych do alimentacji, co w konsekwencji prowadzi do wniosku, że uzyskiwanie tego świadczenia nie powinno mieć żadnego wpływu na wysokość alimentów.

Za powyższym przemawia uchwalona w ostatnim czasie nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (KRO), zgodnie z którą świadczenia z programu Rodzina 500 plus nie mogą wpływać na wysokość alimentów oraz nie mogą być wykorzystywane jako argument do ich obniżenia. Jak wskazuje się w treści uzasadnienia w.w. noweli przeciwne twierdzenia byłyby nie tylko sprzeczne z istotą Ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci, ale również rażąco naruszałyby zasadę sprawiedliwości społecznej.

 

Katarzyna Brodziak

aplikant radcowski

08 sierpnia 2018r. | Prawo rodzinne
Alimenty dla małoletniego dziecka w sprawie rozwodowej

W trakcie procesu rozwodowego, niezależnie od kwestii związanych ściśle z rozwiązaniem małżeństwa, zachodzi potrzeba uregulowania sytuacji małoletnich dzieci. W tym zakresie Sąd, zgodnie z art. 58 §1 k.r.o., obligatoryjnie ustala wysokość i warunki płatności świadczeń alimentacyjnych na rzecz dzieci od strony, której nie powierzono wykonywania władzy rodzicielskiej tzn. - w uproszczeniu - od rodzica, który nie będzie na stałe mieszkał i zajmował się dziećmi.

Czytaj więcej
08 sierpnia 2018r. | Zmiany przepisów
Zmiany przepisów w zakresie przedawnienia roszczeń

W Dzienniku Ustaw pod pozycją 1104, opublikowano ustawę z dnia 13 kwietnia 2018 roku o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta wprowadza istotne zmiany w zakresie przedawnienia roszczeń cywilnoprawnych.

Czytaj więcej
22 czerwca 2018r. | Porady prawne
Niezłożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku w terminie

Na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku mamy sześć miesięcy. Termin ten zaczyna biec od dnia, w którym dowiedzieliśmy się o tytule swojego powołania do spadku. Najczęściej będzie to data śmierci spadkodawcy lub data otrzymania zawiadomienia o odrzuceniu spadku przez spadkobierców, którzy dziedziczyli w pierwszej kolejności. Co jednak powinniśmy zrobić, gdy o długach spadkodawcy dowiedzieliśmy się dopiero po upływie sześciomiesięcznego terminu?

Czytaj więcej