7 lutego 2024 13:56
Jak nie martwić się o finanse w jesieni życia, czyli renta dożywotnia
Według spisu powszechnego Polacy są społeczeństwem starzejącym się. Przeciętna długość życia Polaka wynosi ok 75 lat. Sędziwy wiek wiąże się z wieloma niedogodnościami, jedną z nich są niewątpliwie kwestie finansowe. Czy wiek emerytalny musi wiązać się z problemami finansowymi?
Z pomocą seniorom spieszą tutaj różne instytucje. Jedną z nich będzie tzw. ,,renta dożywotnia‘’. Czym jest, na czym polega i jak ją uzyskać dowiecie się Państwo z poniższego artykułu.
Według informacji zebranych przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych na rentę dożywotnią najczęściej decydują się emeryci z województwa mazowieckiego, zaraz potem mieszkańcy województwa pomorskiego oraz śląskiego. Średni wiek seniora, który zdecydował się na skorzystanie z tytułowego świadczenia wynosi ok 76 lat.
Czym jest zatem renta dożywotnia?[1] To dodatek pieniężny, który można pobierać wraz ze świadczeniami wypłacanymi przez ZUS, KRUS lub inne organy emerytalne. Renta dożywotnia opiera się na wymianie mieszkania, domu czy gruntu za comiesięczne świadczenie. Aby otrzymać rentę dożywotnią należy przenieść prawo własności na podmiot, który w zamian będzie nam dożywotnio wypłacał co miesiąc określoną sumę z jednoczesnym prawem do pozostawania w nieruchomości. Pamiętać jednak należy, że po śmierci lokum nie będzie przedmiotem masy spadkowej.
Na wysokość renty dożywotniej składa się z wiele czynników. Głównym z nich jest wartość nieruchomości. Im większy, bardziej zadbany lokal, tym świadczenie będzie wyższe. Pod uwagę brany jest również wiek osoby ubiegającej się o rentę dożywotnią, a niekiedy także płeć. Wysokość renty dożywotniej może opiewać nawet na kilka tysięcy.
Na uwagę zasługuje również fakt, iż to podmiot, na który została przeniesiona własność nieruchomości jest obowiązany pokryć koszty ubezpieczenia nieruchomości czy podatku. Nie ma natomiast przeciwskazań, by senior wynajął część swojego lokalu i otrzymywał z tego tytułu dodatkowe korzyści finansowe.
Reasumując, wskazać należy procedurę uprawniającą do otrzymywania renty dożywotniej. Podstawą otrzymywania wspomnianego świadczenia jest pisemna umowa oparta o przepisy kodeksu cywilnego. Przed podpisaniem dokumentu należy się upewnić, że zawiera on zapisy o możliwości dożywotniego pozostawania w nieruchomości oraz gwarancję otrzymywania renty do momentu śmierci. [2]
W razie pytań oraz wątpliwości zapraszamy do kontaktu z Kancelarią.
Bibligrafia:
[1] https://www.pap.pl/mediaroom/hipoteka-odwrocona-co-jest-i-ile-wynosi
[1] kodeks cywilny