Wróć do bloga
Prawo rodzinne
8 sierpnia 2018 07:30

Alimenty dla małoletniego dziecka w sprawie rozwodowej

W trakcie procesu rozwodowego, niezależnie od kwestii związanych ściśle z rozwiązaniem małżeństwa, zachodzi potrzeba uregulowania sytuacji małoletnich dzieci. W tym zakresie Sąd, zgodnie z art. 58 §1 k.r.o., obligatoryjnie ustala wysokość i warunki płatności świadczeń alimentacyjnych na rzecz dzieci od strony, której nie powierzono wykonywania władzy rodzicielskiej tzn. - w uproszczeniu - od rodzica, który nie będzie na stałe mieszkał i zajmował się dziećmi.

Kiedy żądać alimentów?

Wniosek w zakresie alimentów dla małoletnich dzieci można sformułować już w pozwie rozwodowym. Z kolei w sytuacji, gdy drugi małżonek wystąpił z powództwem o rozwód, tj. gdy jesteśmy stroną pozwaną, przedmiotowe żądanie może zostać zgłoszone w odpowiedzi na pozew rozwodowy oraz ewentualnie w dalszych pismach przygotowawczych.

Należy pamiętać, że kwota alimentów ustalona przez Sąd w wyroku rozwodowym nie jest ostateczna. Nie ma bowiem przeszkód, aby w przyszłości – w zależności od zmiany okoliczności, w tym potrzeb małoletnich dzieci – żądać zwiększenia świadczeń alimentacyjnych w pozwie o podwyższenie alimentów.

Jak prawidłowo określić kwotę alimentów na dzieci?

Należy podkreślić, że alimentów żądamy na każde dziecko z osobna. Zatem koniecznie jest sformułowanie odrębnych wniosków co do poszczególnych dzieci, co znajduje odzwierciedlenie w późniejszym wyroku rozwodowym, w którym Sąd w osobnych punktach orzeka o alimentach na każde z dzieci.

W pierwszej kolejności warto ustalić miesięczny koszt utrzymania każdego z małoletnich dzieci w ramach tzw. usprawiedliwionych potrzeb, które obejmują m. in. koszty wyżywienia, zakupu odzieży czy artykułów kosmetycznych, dojazdy do szkoły, koszty zajęć pozalekcyjnych, jak również koszty „rozrywki”. Następnie, słuszne jest określenie naszych dochodów, tj. strony, która występuje z żądaniem zasądzenia alimentów na rzecz dzieci, ze wskazaniem jakie kwoty jesteśmy w stanie przeznaczać na utrzymanie dzieci, przy czym należy mieć na uwadze, że występując w roli rodzica, któremu ma zostać powierzone wykonywanie władzy rodzicielskiej, w typowych przypadkach nasz obowiązek alimentacyjny jest relatywnie mniejszy niż drugiej strony, bowiem zostaje w części zastąpiony przez utrzymanie i wychowywanie małoletnich dzieci. W dalszej kolejności, istotne jest wskazanie dochodów strony, która ma zostać zobowiązana do uiszczania alimentów na rzecz dzieci, a jeżeli ich nie znamy, można wystąpić do Sądu z wnioskiem o zobowiązanie drugiej strony do złożenia m.in. zaświadczenia o zarobkach czy PIT-u za poprzedni rok podatkowy.

Uwzględnienie wszystkich powyższych kryteriów pozwoli nam na prawidłowe ustalenie kwoty alimentów, które drugi rodzić powinien uiszczać na rzecz małoletnich dzieci. Warto również we wniosku wskazać w jaki sposób druga strona ma realizować płatność świadczeń alimentacyjnych, np. w formie przelewu czy gotówką do rąk rodzica.

Na końcu należy wskazać, że w trakcie trwania procesu o rozwód możemy wystąpić z wnioskiem o zabezpieczenie alimentów na dzieci, w konsekwencji czego Sąd wyda postanowienie, w którym zobowiąże drugą stronę do przekazywania na czas trwania postępowania określonych kwot na utrzymanie dzieci.


Sąd obligatoryjnie ustala wysokość i warunki płatności świadczeń alimentacyjnych na rzecz dzieci od strony, której nie powierzono wykonywania władzy rodzicielskiej tzn. - w uproszczeniu - od rodzica, który nie będzie na stałe mieszkał i zajmował się dziećmi.
07 lutego 2024r. | Aktualności
Jak nie martwić się o finanse w jesieni życia, czyli renta dożywotnia

Czytaj więcej
19 grudnia 2023r. | Porady prawne
Porady dotyczące ustalania opieki nad dziećmi

Według przepisów zawartych w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, w Art. 56, określono warunki i zasady dotyczące rozwiązania małżeństwa przez rozwód w przypadku kompletnego i trwałego rozpadu związku między małżonkami. Zgodnie z tym artykułem, każdy z małżonków ma prawo żądać rozwiązania małżeństwa poprzez rozwód w sytuacji, gdy następuje zupełny i trwały rozkład pożycia. Jednakże warto zauważyć, że nawet w przypadku zaistnienia takiego rozkładu, zgodnie z § 2 tego artykułu, rozwód nie będzie dopuszczalny, jeśli spowoduje szkodę dla dobra wspólnych małoletnich dzieci małżonków lub jeśli wydanie takiego wyroku będzie sprzeczne z ogólnymi zasadami współżycia społecznego.

Czytaj więcej
07 listopada 2023r. | Zmiany przepisów
Zmiany w zakresie spadkobrania

Od listopada 2023 r. w życie wejdą zmiany dotyczące spadkobrania. Zmiany wprowadza ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw.

Czytaj więcej