Wróć do bloga
Prawo pracy
29 lipca 2015 13:15

Odpowiedzialność za mienie powierzone pracownikowi

Odpowiedzialność za mienie powierzone pracownikowi

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracownik ponosi pełną odpowiedzialność za szkodę w mieniu pracodawcy. Odpowiedzialność pracownika za powierzone mienie nie zależy od tego, czy została zawarta umowa o odpowiedzialności materialnej – konieczne jest jednak, aby powierzenie nastąpiło w taki sposób, żeby zapewnić udział pracownika przy ustalaniu ilości i jakości przekazanego mu mienia np. poprzez spisanie protokołu. Podpisanie przez pracownika oświadczenia o ponoszeniu omawianej odpowiedzialności ma tylko znaczenie dowodowe.

Pracownik nie ponosi odpowiedzialności za szkodę w mieniu powierzonym w takim zakresie, w jakim pracodawca lub inna osoba przyczynili się do jej powstania bądź też zwiększenia. Zawsze to na pracodawcy będzie spoczywał obowiązek udowodnienia powstałej szkody. Pracownik może uwolnić się od odpowiedzialności za szkodę w mieniu pracodawcy, jeżeli wykaże, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych, a w szczególności wskutek niezapewnienia przez pracodawcę warunków umożliwiających zabezpieczenie powierzonego mienia. Ponadto zgodnie z utrwalonym orzecznictwem odpowiedzialność za mienie powierzone wyłączona jest również gdy pracownik udowodni, że szkoda wywołana została głównie z przyczyn, za które odpowiedzialności nie ponosi ( np. kradzież).

 

Katarzyn Brodziak

Aplikant radcowski


Zawsze to na pracodawcy będzie spoczywał obowiązek udowodnienia powstałej szkody.
07 lutego 2024r. | Aktualności
Jak nie martwić się o finanse w jesieni życia, czyli renta dożywotnia

Czytaj więcej
19 grudnia 2023r. | Porady prawne
Porady dotyczące ustalania opieki nad dziećmi

Według przepisów zawartych w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, w Art. 56, określono warunki i zasady dotyczące rozwiązania małżeństwa przez rozwód w przypadku kompletnego i trwałego rozpadu związku między małżonkami. Zgodnie z tym artykułem, każdy z małżonków ma prawo żądać rozwiązania małżeństwa poprzez rozwód w sytuacji, gdy następuje zupełny i trwały rozkład pożycia. Jednakże warto zauważyć, że nawet w przypadku zaistnienia takiego rozkładu, zgodnie z § 2 tego artykułu, rozwód nie będzie dopuszczalny, jeśli spowoduje szkodę dla dobra wspólnych małoletnich dzieci małżonków lub jeśli wydanie takiego wyroku będzie sprzeczne z ogólnymi zasadami współżycia społecznego.

Czytaj więcej
07 listopada 2023r. | Zmiany przepisów
Zmiany w zakresie spadkobrania

Od listopada 2023 r. w życie wejdą zmiany dotyczące spadkobrania. Zmiany wprowadza ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw.

Czytaj więcej