Wróć do bloga
Zmiany przepisów
26 maja 2021 12:21

Prosta Spółka Akcyjna - nowy typ spółki kapitałowej

Prosta Spółka Akcyjna - nowy typ spółki kapitałowej

Poprzez nowelizację przepisów Kodeksu spółek handlowych, ustawodawca wprowadza z dniem 1 lipca 2021 r. do polskiego porządku prawnego, nowy typ spółki kapitałowej o nazwie Prosta Spółka Akcyjna. Jej ogólne założenia, w przedmiocie utworzenia spółki oraz struktury majątkowej i organizacyjnej, stanowią pewnego rodzaju hybrydę funkcjonowania dwóch pozostałych spółek kapitałowych, obecnych już w przedmiotowej ustawie tj. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjnej

 

UMOWA PROSTEJ SPÓŁKI AKCYJNEJ

Ustawodawca dopuszcza utworzenie P.S.A. w dwojaki sposób. Umowa spółki może być zawarta w sposób „tradycyjny” – w formie aktu notarialnego albo z wykorzystaniem systemu elektronicznego.

 

ORGANY PROSTEJ SPÓŁKI AKCYJNEJ

Podobnie jak w przypadku spółki akcyjnej, organem właścicielskim P.S.A. jest Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy. Wyjątkowy charakter Prostej Spółki Akcyjnej przejawia się w aspekcie możliwości wyboru struktur „menedżerskich”, gdzie zawiązujący spółkę mają możliwość wyboru jednego z dwóch systemów - dualistycznego albo monistycznego.

W systemie dualistycznym, organem podstawowym, wskazanym w umowie spółki jest zarząd, który reprezentuje spółkę w sferze zewnętrznej i prowadzi sprawy spółki w sferze wewnętrznej. Fakultatywnym organem, w omawianym systemie (podobnie do spółki z o.o.) jest rada nadzorcza jako organ o uprawnieniach kontrolnych.  

Przy wyborze systemu monistycznego jako właściwego dla zarządzania w Prostej Spółce Akcyjnej, pojawia się nowy organ, dotąd nieznany w pozostałych spółkach kapitałowych – rada dyrektorów. Wskazany, posiada zarówno cechy (uprawnienia) zarządu jako organu reprezentacyjnego P.S.A., jak i uprawnienia kontrolne posiadane przez radę nadzorczą.   

KAPITAŁ AKCYJNY W PROSTEJ SPÓŁCE AKCYJNEJ A AKCJE

Prosta spółka akcyjna odmiennie do spółki z o.o. i spółki akcyjnej nie posiada kapitału znanego z nazwy jako kapitał zakładowy. Jego miejsce w P.S.A., również traktowany jako kapitał podstawowy, zajmuje kapitał akcyjny o minimalnej wartości 1 zł. Co więcej, zgodnie z wolą ustawodawcy, w umowie P.S.A. nie znajduje się dotychczasowy obligatoryjny element umowy spółki z o.o. i statutu spółki akcyjnej – wysokość kapitału. Mając niniejsze na uwadze, widoczne są indywidualne cechy kapitału akcyjnego w stosunku do znanego już kapitału zakładowego. Kapitał akcyjny nie posiada cechy względnej stałości, jego wartość może być dowolnie zmieniana, co stanowi również brak potrzeby dokonywania zmian w umowie P.S.A. związany z każdą zmianą wysokości kapitału akcyjnego.

Akcje Prostej Spółce Akcyjnej, nie posiadają wartości nominalnej – mają charakter beznominałowy. Akcje te podlegają jednakże emisji. Prosta Spółka Akcyjna nie ma charakteru spółki publicznej.

WKŁADY

W Prostej Spółce Akcyjnej przewiduje się – podobnie jak w pozostałych spółkach kapitałowych, dopuszczalność wniesienia wkładów:

  1.  pieniężnych
  2. niepieniężnych

Swoistą nowością, mając na uwadze charakter P.S.A., jest możliwość wniesienia świadczenia pracy lub usług jako wkład akcjonariusza do spółki. Należy jednakże zaznaczyć, iż wskazany wkład akcjonariusza, nie może podlegać zaliczeniu na kapitał akcyjny. Wskazane świadczenie jest traktowane wyłącznie jako wkład akcjonariusza do spółki.

W Prostej Spółce Akcyjnej można zatem zastosować podwójny podział wkładów:

  1. pieniężne i niepieniężne
  2. przeznaczane na kapitał akcyjny i nieprzeznaczane na kapitał akcyjny

 

ŚRODKI KOMUNIKACJI ELEKTRONICZNEJ W PROSTEJ SPÓŁCE AKCYJNEJ

Akcjonariusze Prostej Spółki Akcyjnej mają możliwość wykorzystania środków komunikacji elektronicznej w szerokim zakresie odnoszącym się do funkcjonowania P.S.A. Środki komunikacji elektronicznej mogą zostać wykorzystane zarówno do samego uczestnictwa na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy, jak i w aspekcie podejmowaniu uchwał.

 

LIKWIDACJA PROSTEJ SPÓŁKI AKCYJNEJ

W odróżnieniu od spółki akcyjnej w Prostej Spółce Akcyjnej przewidziano uproszczenie procedury likwidacyjnej, poprzez zastosowanie - w pewnym sensie - mniej sformalizowanego  trybu likwidacji  P.S.A. oraz wprowadzenie możliwości przeniesienia majątku spółki w całości na jednego z akcjonariuszy.

 

PODSUMOWANIE – ZALETY PROSTEJ SPÓŁKI AKCYJNEJ

  1. Uproszczona forma zawiązania prostej spółki akcyjnej
  2. Symboliczna „złotówka” jako wartość początkowa kapitału akcyjnego
  3. Świadczenie pracy lub usług jako forma wkładu do spółki
  4. Wykorzystanie środków komunikacji elektronicznej w funkcjonowaniu P.S.A.
  5. „Uproszczona” likwidacja

 

Niniejszy artykuł stanowi jedynie ogólną informację o charakterystyce Prostej Spółki Akcyjnej. Powyższa treść nie stanowi przedmiotu opinii czy porady prawnej.

Więcej szczegółów dotyczących Prostej Spółki Akcyjnej, mogą Państwo uzyskać poprzez kontakt z Kancelarią.

 

Grzegorz A. Kawalec

aplikant radcowski

 

 


Prosta spółka akcyjna odmiennie do spółki z o.o. i spółki akcyjnej nie posiada kapitału znanego z nazwy jako kapitał zakładowy. Jego miejsce w P.S.A., również traktowany jako kapitał podstawowy, zajmuje kapitał akcyjny o minimalnej wartości 1 zł. Co więcej, zgodnie z wolą ustawodawcy, w umowie P.S.A. nie znajduje się dotychczasowy obligatoryjny element umowy spółki z o.o. i statutu spółki akcyjnej – wysokość kapitału.
07 lutego 2024r. | Aktualności
Jak nie martwić się o finanse w jesieni życia, czyli renta dożywotnia

Czytaj więcej
19 grudnia 2023r. | Porady prawne
Porady dotyczące ustalania opieki nad dziećmi

Według przepisów zawartych w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, w Art. 56, określono warunki i zasady dotyczące rozwiązania małżeństwa przez rozwód w przypadku kompletnego i trwałego rozpadu związku między małżonkami. Zgodnie z tym artykułem, każdy z małżonków ma prawo żądać rozwiązania małżeństwa poprzez rozwód w sytuacji, gdy następuje zupełny i trwały rozkład pożycia. Jednakże warto zauważyć, że nawet w przypadku zaistnienia takiego rozkładu, zgodnie z § 2 tego artykułu, rozwód nie będzie dopuszczalny, jeśli spowoduje szkodę dla dobra wspólnych małoletnich dzieci małżonków lub jeśli wydanie takiego wyroku będzie sprzeczne z ogólnymi zasadami współżycia społecznego.

Czytaj więcej
07 listopada 2023r. | Zmiany przepisów
Zmiany w zakresie spadkobrania

Od listopada 2023 r. w życie wejdą zmiany dotyczące spadkobrania. Zmiany wprowadza ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw.

Czytaj więcej