Wróć do bloga
Aktualności
16 listopada 2015 14:07

Przypomnienie – zmiany w KRS dotyczące PKD

Przypomnienie – zmiany w KRS dotyczące PKD

Przypominamy, że dnia 1 grudnia 2014r. weszła w życie nowelizacja Ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Wprowadziła szereg zmian mających na celu uproszczenie procedur rejestracyjnych podmiotów podlegających wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego. Jedną ze zmian jest ograniczenie liczby pozycji przedmiotu działalności gospodarczej w Rejestrze do 10.

Zgodnie z art. 40 p. 1 znowelizowanej ustawy, w dziale 3 rejestru przedsiębiorców (poświęconemu przedmiotowi działalności) zamieszcza się przedmiot działalności wg Polskiej Klasyfikacji Działalności obejmujący nie więcej niż 10 pozycji, w tym jeden przedmiot przeważającej działalności na poziomie podklasy. W konsekwencji, w zgłoszeniu nowo utworzonego podmiotu do KRS należy zamieścić maksymalnie 10 rodzajów działalności.

Zmiana ma ta charakter jedynie techniczny. Jej celem jest przede wszystkim zwiększenie czytelności i przejrzystości Rejestru. Nie wpływa ona na zmniejszenie zakresu działalności gospodarczej podmiotów. W akcie kreującym podmiot (umowie, statucie) nadal bowiem będzie można wskazać więcej niż 10 pozycji, a nawet całe PKD.

W przypadku podmiotów, które zostały wpisane do Rejestru przed dniem 1 grudnia 2014r. będzie miał zastosowanie art. 9 ust. 2 Ustawy z dnia 26 czerwca 2014r. o zmianie Ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym i niektórych innych ustaw. Zgodnie z tym przepisem, podmioty te będą miały obowiązek zgłosić wniosek o zmianę wpisu w zakresie działalności, celem dostosowania jej do nowelizacji, przy pierwszym wniosku o zmianę danych w rejestrze, nie później jednak niż w ciągu 5 lat od dnia wejścia w życie nowelizacji tzn. do dnia 1 grudnia 2019 roku. Jeżeli przedmiot działalności wynika z umowy spółki, aktu założycielskiego lub statutu, to zgłoszenie nie wymaga ich zmiany.

W rezultacie nie będzie potrzeby zmiany treści aktów kreujących spółki, spółdzielnie czy inne podmioty objęte Rejestrem. Jest to istotne w szczególności, gdy dany akt został zawarty w formie aktu notarialnego. Dzięki takiemu rozwiązaniu odpadną koszty notarialne związane ze zmianami powyższych aktów.

 

aplikant radcowski

Maciej Kall

07 lutego 2024r. | Aktualności
Jak nie martwić się o finanse w jesieni życia, czyli renta dożywotnia

Czytaj więcej
19 grudnia 2023r. | Porady prawne
Porady dotyczące ustalania opieki nad dziećmi

Według przepisów zawartych w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, w Art. 56, określono warunki i zasady dotyczące rozwiązania małżeństwa przez rozwód w przypadku kompletnego i trwałego rozpadu związku między małżonkami. Zgodnie z tym artykułem, każdy z małżonków ma prawo żądać rozwiązania małżeństwa poprzez rozwód w sytuacji, gdy następuje zupełny i trwały rozkład pożycia. Jednakże warto zauważyć, że nawet w przypadku zaistnienia takiego rozkładu, zgodnie z § 2 tego artykułu, rozwód nie będzie dopuszczalny, jeśli spowoduje szkodę dla dobra wspólnych małoletnich dzieci małżonków lub jeśli wydanie takiego wyroku będzie sprzeczne z ogólnymi zasadami współżycia społecznego.

Czytaj więcej
07 listopada 2023r. | Zmiany przepisów
Zmiany w zakresie spadkobrania

Od listopada 2023 r. w życie wejdą zmiany dotyczące spadkobrania. Zmiany wprowadza ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw.

Czytaj więcej