Wróć do bloga
Porady prawne
14 sierpnia 2019 18:40

UGODA ADMINISTRACYJNA - ALTERNATYWA W POSTĘPOWANIU ADMINISTRACYJNYM

UGODA ADMINISTRACYJNA - ALTERNATYWA W POSTĘPOWANIU ADMINISTRACYJNYM

Czym jest ugoda administracyjna?
Nasza sprawa nie zawsze musi zakończyć się wydaniem decyzji administracyjnej, ponieważ od tej reguły istnieje wyjątek, którym jest możliwość zawarcia ugody administracyjnej. Instytucja ugody administracyjnej została uregulowana w ustawie z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. 2018 poz. 2096) (dalej: k.p.a.). Uchwalona w 2017 r. nowelizacja przepisów k.p.a. wprowadziła zasadę nakazującą organom administracji publicznej dążenie do polubownego rozstrzygania kwestii spornych, m.in. właśnie poprzez nakłanianie stron o spornych interesach do zawarcia ugody.

Strony ugody administracyjnej

Ugoda może zostać zawarta wyłącznie przez strony (co najmniej dwie) postępowania administracyjnego, mające w danej sprawie sporne interesy nadające się do rozstrzygnięcia poprzez zawarcie ugody. Nie zawiera się jej zatem z organem administracji, przed którym toczy się postępowanie.

Stroną postępowania administracyjnego jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie, a także kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek. Podsumowując, stronami mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i prawne, a w przypadku państwowych i samorządowych jednostek organizacyjnych i organizacji społecznych – również jednostki nieposiadające osobowości prawnej.

Kiedy można zawrzeć ugodę?

Zgodnie z regulacjami zawartymi w  k.p.a. strony mogą zawrzeć ugodę administracyjną, jeżeli:

  • w sprawie toczy się postępowanie administracyjne – zawarcie przez strony ugody przed wszczęciem postępowania bez jego wszczynania, jak również po doręczeniu decyzji – nie będzie wywoływało skutków ugody administracyjnej (taka ugoda nie będzie miała mocy decyzji);
  • ugoda może być zawarta wyłącznie w sprawie administracyjnej, która jest załatwiana w drodze decyzji administracyjnej – dlatego też np. ugoda zawarta przed geodetą w postępowaniu rozgraniczeniowym nie będzie ugodą administracyjną;
  • ugoda może być zawarta wyłącznie w ramach postępowania, którego przedmiotem jest merytoryczne rozpoznanie sprawy – nie ma zatem możliwości zawarcia ugody w postępowaniu
    o stwierdzenie nieważności [B. Adamiak, J. Borkowski, Kodeks postępowania administracyjnego. Komentarz. Wyd. 15, Warszawa 2017];
  • pozwala na to charakter sprawy – musi występować element sporny;
  • nie sprzeciwiają się temu przepisy szczególne - prawa – taka sytuacja występuje natomiast
    w postępowaniu wywłaszczeniowym (art. 118 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 1997 r., nr 115, poz. 741, tj. Dz. U. z 2018 r. poz. 121).
  • przesłanką dopuszczalności ugody jest złożenie przed organem administracji zgodnego oświadczenia o zamiarze zawarcia ugody. Organ nie może nakazać stronom polubownego załatwienia ich spraw.

Tryb postępowania i treść ugody

Zarówno tryb postępowania, jak i treść ugody każdorazowo różnią się w zależności od sprawy. Regulacje ich dotyczące zostały zawarte w art. 115-121 k.p.a. i stanowią o tym, jakie są przesłanki do zawarcia ugody administracyjnej, wskazują także na jej formę oraz elementy, jakie powinna zawierać.

Na sam koniec warto podkreślić, że ugoda jest to niewątpliwie interesujące i co najważniejsze, zdecydowanie bardziej korzystne finansowo rozwiązanie od postępowania administracyjnego.

 

W razie pytań związanych z tematem ugody administracyjnej zapraszamy do kontaktu:

Kancelaria Janik i Wspólnicy Adwokaci i Radcowie Prawni

602 622 260 | 34 322 28 99

biuro@kancelaria-janik.com

www.kancelaria-janik.com

Dąbrowskiego 26 lok. 1, 42-200 Częstochowa


Stroną postępowania administracyjnego jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie, a także kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek. Podsumowując, stronami mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i prawne, a w przypadku państwowych i samorządowych jednostek organizacyjnych i organizacji społecznych – również jednostki nieposiadające osobowości prawnej.
07 lutego 2024r. | Aktualności
Jak nie martwić się o finanse w jesieni życia, czyli renta dożywotnia

Czytaj więcej
19 grudnia 2023r. | Porady prawne
Porady dotyczące ustalania opieki nad dziećmi

Według przepisów zawartych w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, w Art. 56, określono warunki i zasady dotyczące rozwiązania małżeństwa przez rozwód w przypadku kompletnego i trwałego rozpadu związku między małżonkami. Zgodnie z tym artykułem, każdy z małżonków ma prawo żądać rozwiązania małżeństwa poprzez rozwód w sytuacji, gdy następuje zupełny i trwały rozkład pożycia. Jednakże warto zauważyć, że nawet w przypadku zaistnienia takiego rozkładu, zgodnie z § 2 tego artykułu, rozwód nie będzie dopuszczalny, jeśli spowoduje szkodę dla dobra wspólnych małoletnich dzieci małżonków lub jeśli wydanie takiego wyroku będzie sprzeczne z ogólnymi zasadami współżycia społecznego.

Czytaj więcej
07 listopada 2023r. | Zmiany przepisów
Zmiany w zakresie spadkobrania

Od listopada 2023 r. w życie wejdą zmiany dotyczące spadkobrania. Zmiany wprowadza ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw.

Czytaj więcej