Wróć do bloga
Porady prawne
27 kwietnia 2017 15:40

Utrudnianie kontaktów z dzieckiem

Utrudnianie kontaktów z dzieckiem

Druga strona utrudnia Ci realizację ustalonych sądownie kontaktów z dziećmi? Takie utrudnianie kontaktów jest niestety często spotykane w przypadku nieporozumień pomiędzy rodzicami.

Ustawodawca na szczęście przewidział możliwość formalnego ich egzekwowania. Służy temu postępowanie o egzekucję kontaktów.

Zgodnie bowiem z art. 598 15 kpc „ Jeżeli osoba, pod której pieczą dziecko pozostaje, nie wykonuje albo niewłaściwie wykonuje obowiązki wynikające z orzeczenia albo z ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem w przedmiocie kontaktów z dzieckiem, sąd opiekuńczy, uwzględniając sytuację majątkową tej osoby, zagrozi jej nakazaniem zapłaty na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem oznaczonej sumy pieniężnej za każde naruszenie obowiązku.” Każdy zatem, kto uniemożliwia bądź utrudnia kontakt z dzieckiem drugiemu z rodziców, może zostać „ukarany” przez właściwy Sąd.

Wniosek o egzekucję kontaktów należy skierować do Wydziału Rodzinnego i Opiekuńczego Sądu Rejonowego miejsca zamieszkania lub pobytu dziecka. Wniosek podlega opłacie sądowej w kwocie 40 zł. Koniecznym jest załączenie do wniosku odpisu orzeczenia, w którym ustalone zostały nasze kontakty z dzieckiem.

Postępowanie to w swojej istocie składa się z dwóch etapów.

Pierwszy etap polega na wydaniu przez Sąd postanowienia o zagrożeniu nakazaniem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej za każde naruszenie. W uproszczeniu, Sąd grozi osobie mającej pieczę nad dzieckiem, która nie wykonuje albo niewłaściwie wykonuje obowiązki wynikające z orzeczenia albo z ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem w przedmiocie kontaktów z dzieckiem, że będzie musiała zapłacić oznaczoną sumę osobie uprawnionej do kontaktu z dzieckiem. Postanowienie to w założeniu ustawodawcy ma mobilizować opornych rodziców do prawidłowej realizacji ustalonych kontaktów z dzieckiem.

Gdy pierwszy etap nie przynosi jednak oczekiwanych rezultatów i zobowiązany rodzic nadal utrudnia nam kontakty z dzieckiem – należy złożyć ponowny wniosek, który uaktywni drugi etap postępowania. Sąd wówczas po wysłuchaniu stron, wydaje postanowienie, w którym już nie grozi, a nakazuje osobie naruszającej – zapłatę należnej sumy pieniężnej.

Katarzyna Brodziak – Grzyb

aplikant radcowski

07 lutego 2024r. | Aktualności
Jak nie martwić się o finanse w jesieni życia, czyli renta dożywotnia

Czytaj więcej
19 grudnia 2023r. | Porady prawne
Porady dotyczące ustalania opieki nad dziećmi

Według przepisów zawartych w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, w Art. 56, określono warunki i zasady dotyczące rozwiązania małżeństwa przez rozwód w przypadku kompletnego i trwałego rozpadu związku między małżonkami. Zgodnie z tym artykułem, każdy z małżonków ma prawo żądać rozwiązania małżeństwa poprzez rozwód w sytuacji, gdy następuje zupełny i trwały rozkład pożycia. Jednakże warto zauważyć, że nawet w przypadku zaistnienia takiego rozkładu, zgodnie z § 2 tego artykułu, rozwód nie będzie dopuszczalny, jeśli spowoduje szkodę dla dobra wspólnych małoletnich dzieci małżonków lub jeśli wydanie takiego wyroku będzie sprzeczne z ogólnymi zasadami współżycia społecznego.

Czytaj więcej
07 listopada 2023r. | Zmiany przepisów
Zmiany w zakresie spadkobrania

Od listopada 2023 r. w życie wejdą zmiany dotyczące spadkobrania. Zmiany wprowadza ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw.

Czytaj więcej