Wróć do bloga
Aktualności
14 sierpnia 2019 18:45

Wtyczka „Lubię to!” na stronie internetowej - odpowiedzialność za dane osobowe

Wtyczka „Lubię to!” na stronie internetowej - odpowiedzialność za dane osobowe

Dnia 29 lipca 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok (C-40/17) w sprawie niemieckiego sklepu internetowego Fashion ID, na którego stronie umieszczony został przycisk „Lubię to!”. Dzięki tej funkcji pewne dane osobowe każdego użytkownika odwiedzającego witrynę e-sklepu są przekazywane Facebookowi bez poinformowania ich o tym fakcie.

We wspomnianym wyroku TSUE stwierdził, że operatora witryny internetowej, który zamieścił w witrynie wtyczkę społecznościową umożliwiającą przeglądarce osoby odwiedzającej tę witrynę przekazywanie dostawcy wtyczki (tu Facebook, ale równie dobrze może to być, np. Twitter, Instagram) danych osobowych osoby odwiedzającej, można uznać za administratora danych osobowych — jednak jego odpowiedzialność ograniczona jest tylko do operacji przetwarzania, których cele i sposoby zależą od niego — czyli do zbierania tych danych i ich przekazywania do serwisu społecznościowego. 

 W przypadku gdy taka wtyczka znajdzie się na stronie internetowej, operator powinien odebrać zgodę na przekazywanie danych osobowych Facebookowi, a także zgodę na ich przetwarzanie od użytkownika odwiedzającego witrynę - oczywiście jeszcze przed ich gromadzeniem.

Należy podkreślić, że w ocenie TSUE powyższe obowiązki, jak również odpowiedzialność administratora strony dotyczą tylko zakresu, w jakim sam ma wpływ na przetwarzanie tych danych osobowych (ma wpływ na to, że umieszczona wtyczka przesyła informacje do serwisu społecznościowego) —  musi więc spełnić obowiązek informacyjny, np. dotyczący celów przetwarzania danych, ale nie musi informować o celach przetwarzania danych przez odbiorcę (np. przez Facebooka), ponieważ ten obowiązek spoczywa już na serwisie społecznościowym.

Istotne w tym przypadku jest to, że wspomniane orzeczenie TSUE ma wpływ nie tylko na na podmioty korzystające z wtyczki “Lubię to!” od FB, ale na wszystkich administratorów stron internetowych korzystających z oprogramowania podmiotów trzecich pobierających dane osobowe osób odwiedzających te strony internetowe. Wyrok powoduje, że należy zastanowić się, jakie zewnętrze oprogramowanie, które wykorzystujemy na naszych stronach internetowych, zachowuje się jak wtyczka „Like!” i co dalej z nim zrobić.


Istotne w tym przypadku jest to, że wspomniane orzeczenie TSUE ma wpływ nie tylko na na podmioty korzystające z wtyczki “Lubię to!” od FB, ale na wszystkich administratorów stron internetowych korzystających z oprogramowania podmiotów trzecich pobierających dane osobowe osób odwiedzających te strony internetowe.
07 lutego 2020r. | Aktualności
Kara za prowadzenie pojazdu pod wpływem marihuany leczniczej

W związku ze wzrostem popularności, a także dostępności marihuany leczniczej w Polsce, warto przyjrzeć się kwestii związanej z prowadzeniem pojazdu po zażyciu marihuany, zarówno normalnej, jak i medycznej. Nikt nie powinien mieć wątpliwości co do tego, że prowadzenie samochodu „pod wpływem” lub „po użyciu” narkotyków (w tym marihuany) jest karalne i stanowi przestępstwo (bądź wykroczenie). W Polsce pozyskanie marihuany leczniczej na podstawie zaleceń lekarskich z całkowicie legalnego źródła, nie wyłącza karalności za prowadzenie pojazdów pod jej wpływem.

Czytaj więcej
30 stycznia 2020r. | Aktualności
Rewolucja w branży medycyny estetycznej - od maja nowe przepisy

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/745 w sprawie wyrobów medycznych (MDR) od 26 maja 2020 roku w Polsce, jak również w innych krajach Unii Europejskiej zastosowanie znajdą nowe przepisy, które swoim zakresem, oprócz wyrobów medycznych, obejmą również niektóre wyroby w branży estetycznej i kosmetycznej.

Czytaj więcej
06 listopada 2019r. | Porady prawne
Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR)

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych to system, w którym są gromadzone i przetwarzane informacje o beneficjentach rzeczywistych, tj. osobach fizycznych sprawujących bezpośrednią lub pośrednią kontrolę nad spółką.

Czytaj więcej