Wróć do bloga
Porady prawne
23 stycznia 2019 10:52

Zarząd sukcesyjny. Istotna zmiana dla przedsiębiorców.

Zarząd sukcesyjny. Istotna zmiana dla przedsiębiorców.

Czym jest zarząd sukcesyjny i dlaczego jest to istotna zmiana dla przedsiębiorców?
Nowy twór ustawodawcy, skierowany do osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG, nazwany zarządem sukcesyjnym, ma pomóc tymczasowo zarządzać przedsiębiorstwem po śmierci przedsiębiorcy oraz pozwolić na kontynuację działalności.

Zgodnie z ustawą, która weszła w życie 25 listopada 2018 roku, przedmiotowa instytucja, może zostać uruchomiona dopiero z chwilą śmierci przedsiębiorcy, ale to wcale nie oznacza, że przedsiębiorca ten nie będzie miał wpływu na przebieg zarządu. Aby doszło do kontynuacji działalności takiego przedsiębiorstwa, najpierw musi zostać powołana osoba, która będzie pełnić funkcję owego zarządcy sukcesyjnego. Właśnie w tym miejscu należy wskazać, że istotną rolę może tutaj odegrać przedsiębiorca, poprzez powołanie osoby fizycznej do pełnienia tej funkcji dzięki dokonaniu wpisu do CEIDG lub też zastrzeżeniu, że z chwilą jego śmierci, wskazany prokurent stanie się zarządcą sukcesyjnym. Jeżeli jednak przedsiębiorca nie skorzysta z tego przywileju, ustawa wymienia szereg innych podmiotów mających uprawnienia do dokonania powołania, m.in. będzie to małżonek przedsiębiorstwa w spadku lub osoba, która nabyła przedsiębiorstwo w spadku. Warto wskazać, że z tego uprawnienia można skorzystać tylko przez 2 miesiące od dnia śmierci przedsiębiorcy.

Kim może być zarządca i jakie ma uprawnienia?

Do wymagań względem osoby powołanej na zarządcę sukcesyjnego możemy zaliczyć fakt, iż jest to osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, brak orzeczonego zakazu prowadzenia działalności gospodarczej lub innego środka karnego czy też zabezpieczającego, w postaci zakazu prowadzenia określonej działalności gospodarczej, obejmującej działalność gospodarczą wykonywaną przez przedsiębiorcę lub działalność gospodarczą w zakresie zarządu majątkiem. Jednakże, aby doszło do skutecznego powołania konieczna jest również zgoda powołanego.

Jeżeli zostaną spełnione wszystkie wymagania, zarządca sukcesyjny, zobowiązany jest do prowadzenia przedsiębiorstwa w spadku we własnym imieniu, na rachunek właściciela przedsiębiorstwa w spadku. Nie odpowiada on jednak za zaciągnięte zobowiązania, chyba że swoje obowiązki wykonał bez zachowania należytej staranności. Wydawać by się mogło, że przy kontynuacji działalności, wymagana będzie współpraca między powołanym zarządcą sukcesyjnym, a właścicielami przedsiębiorstwa w spadku. Otóż ustawodawca wskazuje, że zarządca będzie mógł dokonywać czynności przekraczających zwykły zarząd za zgodą wszystkich właścicieli, ale jeżeli takowej nie uzyska, może skierować się ze sprawą do sądu. Wynika z powyższego, że zarządca nie ma obowiązku pozostawać ani w prawidłowych relacjach z właścicielami ani z nimi współpracować, pomimo, że działa on na ich rachunek.

Do chwili wejścia w życie ustawy o zarządzie sukcesyjnym, wszelkie licencje, zezwolenia, czy też koncesje, wydane w związku z wykonywaną przed przedsiębiorcę działalnością gospodarczą, wygasały z chwilą śmierci przedsiębiorcy, natomiast jednym z wielu istotnych uprawnień przysługujących zarządcy sukcesyjnemu, będzie możliwość złożenia wniosku o potwierdzenie możliwości kontynuowania działalności związanej z przedsiębiorstwem.

Okres trwania zarządu – czyli jak długo można pełnić funkcję zarządcy sukcesyjnego?

Zgodnie z wprowadzoną zasadą, zarząd sukcesyjny ma trwać do dokonania działu spadku, jednak od każdej reguły zazwyczaj są wyjątki, i tak też jest w tym przypadku. Jako przykład, podając, że zarząd sukcesyjny, wygaśnie również z dniem nabycia przedsiębiorstwa w spadku lub gdy zostanie ogłoszona upadłość przedsiębiorstwa. Przyjęto ponadto, że zarząd sukcesyjny wygasa z chwilą upływu dwóch lat od dnia śmierci przedsiębiorcy, a w wyjątkowych sytuacjach, sąd może wydłużyć ten okres do lat 5.


Zgodnie z ustawą, która weszła w życie 25 listopada 2018 roku, przedmiotowa instytucja, może zostać uruchomiona dopiero z chwilą śmierci przedsiębiorcy (...)
07 lutego 2024r. | Aktualności
Jak nie martwić się o finanse w jesieni życia, czyli renta dożywotnia

Czytaj więcej
19 grudnia 2023r. | Porady prawne
Porady dotyczące ustalania opieki nad dziećmi

Według przepisów zawartych w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, w Art. 56, określono warunki i zasady dotyczące rozwiązania małżeństwa przez rozwód w przypadku kompletnego i trwałego rozpadu związku między małżonkami. Zgodnie z tym artykułem, każdy z małżonków ma prawo żądać rozwiązania małżeństwa poprzez rozwód w sytuacji, gdy następuje zupełny i trwały rozkład pożycia. Jednakże warto zauważyć, że nawet w przypadku zaistnienia takiego rozkładu, zgodnie z § 2 tego artykułu, rozwód nie będzie dopuszczalny, jeśli spowoduje szkodę dla dobra wspólnych małoletnich dzieci małżonków lub jeśli wydanie takiego wyroku będzie sprzeczne z ogólnymi zasadami współżycia społecznego.

Czytaj więcej
07 listopada 2023r. | Zmiany przepisów
Zmiany w zakresie spadkobrania

Od listopada 2023 r. w życie wejdą zmiany dotyczące spadkobrania. Zmiany wprowadza ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw.

Czytaj więcej