Wróć do bloga
Porady prawne
26 sierpnia 2015 13:30

Zwrot kosztów noclegów dla kierowców

Zwrot kosztów noclegów dla kierowców

Kierowcom transportu międzynarodowego przysługują koszty noclegu niezależnie od tego czy pracodawca zapewnia odpowiednie miejsce do spania w kabinie samochodu.

Zagwarantowanie pracownikowi, który jest kierowcą samochodu ciężarowego odpowiedniego miejsca do spania w kabinie tego pojazdu podczas wykonywania przewozów w transporcie międzynarodowym – nie stanowi zapewnienia przez pracodawcę bezpłatnego noclegu w rozumieniu § 9 ust. 4 rozporządzenia w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju z 2002 r., co powoduje, że pracownikowi przysługuje zwrot kosztów noclegu na warunkach i w wysokości określonych w § 9 ust. 1-3 tego rozporządzenia albo na korzystniejszych warunkach i wysokości, określonych w umowie o pracę, układzie zbiorowym pracy lub innych przepisach prawa pracy.

Zgodnie z wypracowaną w tym zakresie linią orzeczniczą Sądu Najwyższego, stworzenie kierowcy przez pracodawcę możliwości spędzania nocy i snu w kabinie samochodu nie oznacza zapewnienia pracownikowi bezpłatnego noclegu.

Należy również podkreślić, że dotychczas obowiązywała zasada, że tylko kierowcy, którzy od dnia 3 kwietnia 2010r., (data znowelizowania ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o czasie pracy kierowców) w ramach świadczenia pracy poruszali się pojazdem poza siedzibą przedsiębiorcy, uznawani byli za pracowników odbywających podróż służbową. W konsekwencji zwrot kosztów noclegu przysługiwał wyłącznie za podróże służbowe od 3 kwietnia 2010 roku. Sytuacja ta jednak uległa zmianie na skutek wyroku Sądu Najwyższego z dnia 22 lipca 2015 roku sygn. akt I PK 95/15. Zgodnie bowiem z treścią tego wyroku, także z tytułu podróży odbywanych przez kierowców transportu międzynarodowego w okresie do dnia 3 kwietnia 2010 r. przysługują im należności co najmniej takie, jak wynikające z powszechnie obowiązujących aktów wykonawczych wydanych na podstawie art. 775 § 2 k.p.

 

Marzena Janik

Radca prawny


Kierowcom transportu międzynarodowego przysługują koszty noclegu niezależnie od tego czy pracodawca zapewnia odpowiednie miejsce do spania w kabinie samochodu
07 lutego 2024r. | Aktualności
Jak nie martwić się o finanse w jesieni życia, czyli renta dożywotnia

Czytaj więcej
19 grudnia 2023r. | Porady prawne
Porady dotyczące ustalania opieki nad dziećmi

Według przepisów zawartych w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, w Art. 56, określono warunki i zasady dotyczące rozwiązania małżeństwa przez rozwód w przypadku kompletnego i trwałego rozpadu związku między małżonkami. Zgodnie z tym artykułem, każdy z małżonków ma prawo żądać rozwiązania małżeństwa poprzez rozwód w sytuacji, gdy następuje zupełny i trwały rozkład pożycia. Jednakże warto zauważyć, że nawet w przypadku zaistnienia takiego rozkładu, zgodnie z § 2 tego artykułu, rozwód nie będzie dopuszczalny, jeśli spowoduje szkodę dla dobra wspólnych małoletnich dzieci małżonków lub jeśli wydanie takiego wyroku będzie sprzeczne z ogólnymi zasadami współżycia społecznego.

Czytaj więcej
07 listopada 2023r. | Zmiany przepisów
Zmiany w zakresie spadkobrania

Od listopada 2023 r. w życie wejdą zmiany dotyczące spadkobrania. Zmiany wprowadza ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw.

Czytaj więcej