Specjalizacje

Crowdfunding i pozyskiwanie finansowania

Usługi doradztwa prawnego w zakresie crowdfundingu i pozyskiwania finansowania kierujemy do osób i podmiotów, które poszukują zewnętrznych form finansowania i są zainteresowane profesjonalnym wsparciem dla swojego innowacyjnego pomysłu czy planu na nowy biznes (start-up).

Szukasz kancelarii dla swojego startupu?

Jak pomagamy?

Zespół naszych prawników zapewnia czynny udział w całym procesie twórczym, szeroko pojętą pomoc, począwszy od powstania pomysłu, rejestrację podmiotu, zabezpieczenie jego zasobów (w tym znaków towarowych, wzorów) prawami własności intelektualnej, aż po wejście na rynek. Tworzymy solidne zaplecze prawne, będące podstawą do dalszych działań, w tym na platformach crowdfundingowych. Klientom stawiającym swoje pierwsze kroki w realizacji swoich pomysłów i planów oferujemy szeroki wachlarz usług, m.in:

  • wsparcie prawne oraz wsparcie merytoryczne,
  • pomoc i wsparcie biznesowe,
  • opiekę doświadczonego prawnika przez cały okres współpracy, także w ramach zbiórki funduszy na platformie crowdfundingowej,
  • reprezentację Klientów przed sądami, organami administracji publicznej i innymi podmiotami.

Czym jest crowdfunding?

Crowdfunding jest obecnie niezwykle popularną metodą pozyskiwania funduszy na określony cel. Poprzez pojęcie crowdfundingu, czyli finansowania społecznościowego (publicznego), określa się formę finansowania wszelkiego rodzaju projektów przez społeczność. Można powiedzieć, że jest to alternatywny sposób finansowania wobec innych, bardziej tradycyjnych instrumentów dostępnych na rynku, takich jak pożyczki, kredyty, obligacje, oferty publiczne itd.

Aktualnie można wyszczególnić następujące modele:

  • crowdfunding dotacyjny - zakładający dokonywanie wpłat przez zainteresowanych ma określony cel, bez zobowiązania do jakiegokolwiek świadczenia wzajemnego od strony projektodawcy,
  • crowdfunding oparty na nagrodach - w tym modelu finansujący projekt otrzymują określony rodzaj gratyfikacji w zamian za wsparcie projektu. Jest to najbardziej popularny model obecny na platformach crowdfundingowych,
  • crowdfunding udziałowy - model w którym finansujący otrzymują jednostki udziałowe (akcje) w kapitale zakładowym spółki beneficjenta
  • crowdfunding dłużny - fundusze przekazywane przez finansujących trafiają do beneficjenta, który jest zobowiązany do ich zwrotu na określonych warunkach (charakter zwrotny).

Crowdfunding a zbiórka publiczna

Od zbiórki publicznej crowdfunding odróżnia kilka kluczowych cech, a są to:

  • jasny i klarowny sposób określenia celu zbiórki przez organizatora,
  • udostępnianie informacji o postępach przedsięwzięcia,
  • przedmiotem crowdfundingu może być każda inicjatywa, o ile jest zgodna z obowiązującym prawem,
  • apel o udział w finansowaniu projektów dociera do szerokiego i nieokreślonego grona podmiotów,
  • sposób gromadzenie funduszy - odbywa się za pośrednictwem platform internetowych,
  • stosunek ma często charakter zobowiązania wzajemnego.

Projekty realizowane w ramach akcji crowdfundingowej są zróżnicowane i zależnie od pomysłodawcy obejmują różne aspekty, od nauki, aż po innowacyjne pomysły na biznes. Pozyskiwanie w ten sposób kapitału organizowane jest na szeroką skalę, przy pomocy popularnych portali społecznościowych bądź stron internetowych, które umożliwiają tworzenie wokół projektu zaangażowanej społeczności, szybkie informowanie o nowych inicjatywach i bieżące notyfikacje o przedsięwzięciach już istniejących, aktualnie wspieranych. Aktualnie funkcjonuje wiele portali umożliwiających zbiórkę funduszy w ramach crowdfundingu. Do najpopularniejszych w Polsce należą np. Beesfund, PolakPotrafi, Wspieram.to czy wspieramkutlture.

W dobie postępującej powszechnej globalizacji i szerokiego dostępu do Internetu finansowanie społeczne zyskało na popularności. To właśnie globalizacja i dostęp do Internetu są zjawiskami dzięki, którym crowdfunding zawdzięcza swój rosnący sukces. Technologia Internetu wyniosła tę ideę na zupełnie inny poziom, podobnie jak wiele znanych już wcześniej zjawisk. Dlatego istotną rolę w procesie tworzenia akcji crowdfundingowej odgrywa doświadczony prawnik, mający odpowiednie doświadczenie w tym zakresie. Wspierając naszych Klientów zapewniamy im opiekę prawną, a także merytoryczną na najwyższym poziomie. Pomagamy od samego początku doradzając w zakresie wyboru odpowiedniej platformy crowdfundingowej, opracowując wspólnie z klientem model biznesowy i odpowiednią kampanię społecznościową. Pomagamy i doradzamy w zakresie wyboru odpowiedniego modelu crowdfundingu - od prostszych wersji przypominających tradycyjne zbiórki publiczne, po znacznie bardziej zaawansowane struktury, opierające się różnych schematach finansowania - wskazująć na plusy i minusy każdego z modeli.

Dlaczego my?

Oprócz wsparcia czysto merytorycznego zapewniamy stosowną ochronę zabezpieczając zasoby Klienta (znaki towarowe, wzory przemysłowe, patenty itp.) prawami własności intelektualnej, przygotowujemy również obszerne i kompleksowe opinie prawne, uwzględniające specyfikę branży oraz złożoność wdrażanego projektu, dokonujemy szczegółowej i wielowymiarowej analizy, połączonej z badaniami rynku, oceniając szansę na powodzenie pomysłu jak i samej kampanii crowdfundingowej.

W naszej pracy kładziemy również nacisk na wsparcie od strony biznesowej - traktujemy naszych Klientów jak partnerów biznesowych, dzięki nam zwiększysz swoje szanse na pomyślny przebieg akcji finansowania publicznego i uzyskanie oczekiwanego wsparcia finansowego. W ramach tego rodzaju świadczeń i pomocy, prawnicy naszej Kancelarii analizują, przygotowują specjalistyczną dokumentację związaną z akcją crowdfundingową, negocjują oraz opracowują umowy inwestycyjne pomiędzy wspólnikami biznesowymi, a także inwestorami.

Oczywistym dla nas jest, że aby odnieść sukces w crowdfundingu nie wystarczy jedynie wspaniały, innowacyjny pomysł. Najważniejszym elementem sukcesu jest zainteresowanie tym pomysłem potencjalnych odbiorców. Decyzja wspierających o finansowaniu projektu zależeć będzie bowiem w głównej mierze od sposobu przedstawienia przez stosowne treści.  Elementy takie jak opis projektu, prezentacja wizualna (odpowiednie grafiki, filmy), strona internetowa poświęcona projektowi przekierowująca potencjalnych wspierających do platformy crowdfundingowej, na której nasza kampania została umieszczona, a nawet konta na portalach społecznościowych - wszystkie wyżej wymienione aspekty są istotnymi punktami mogącymi wpłynąć na sukces naszego projektu.

Nasza wiedza poparta jest praktyką, dzięki czemu nie stosujemy teoretycznych rozwiązań, ale wypracowane na konkretnych przypadkach procedury zapewniające pełnię bezpieczeństwa zarówno dla inwestorów jak i beneficjentów inwestycji. Dlatego też w podejmowanych przez nas działaniach ściśle współpracujemy z zaufaną kancelarią notarialną z którą wypracowaliśmy wspólny sposób najbardziej optymalnej ścieżki chociażby wstąpienia potencjalnych inwestorów do spółki,. oprócz kancelarii notarialnej współpracujemy również z  branżą IT w celu poszerzenia kampanii crowdfundingowej o istotne elementy (np. stronę internetową) by jeszcze bardziej zwiększyć szansę na powodzenie zbiórki funduszy.

Dzięki zdobytemu przez nas doświadczeniu, na wielu płaszczyznach i w wielu branżach (m. in. IT, e-commerce, FinTech) możesz być pewien, że z nami zrealizujesz swoje marzenia, a Twoja akcja crowdfundingowa odniesie realny sukces. Pomogliśmy już wielu przedsiębiorcom i pomagamy nadal, świadcząc stałą obsługę prawną oraz realizując ich śmiałe i innowacyjne pomysły na biznes. Jeżeli masz pomysł, ale boisz się go zrealizować przyjdź do nas, z chęcią pomożemy i odpowiemy na każde nurtujące pytanie.

Michał Janik
Adwokat
Michał Janik
Telefon, Email

SIEDZIBA GŁÓWNA
TEL/FAX: +48 34 322 28 99
KOM. + 48 668 936 441
biuro@kancelaria-janik.com

ODDZIAŁ KŁODZKO
KOM. + 48 698 427 486
biuro@kancelaria-janik.com

Adres

SIEDZIBA GŁÓWNA
Kancelaria Janik i Wspólnicy
ul. Nowowiejskiego 13/3
42-200 Częstochowa

ODDZIAŁ KŁODZKO
ul. Okrzei 3, lok. 115
57-300 Kłodzko

Godziny otwarcia

SIEDZIBA GŁÓWNA
poniedziałek – piątek
9:00 – 17:00

ODDZIAŁ KŁODZKO
(tylko przy wcześniejszym umówieniu wizyty)
piątek 12:00 - 17:00
sobota 10:00 - 14:00